Mõisakunsti konverents

Date: 19. mai 2017

Time: 10.30 - 17.00

Location: Raikküla mõis

Ajalugu | Kultuur | Kultuuripärand

Hea meel on Teid kutsuda Mõisakunsti konverentsile, mis toimub 19. mail algusega 10.30 Raikküla mõisa kastellihoone suures saalis. 

Kutsume taaskord kokku mõisa- ja kunstirahva, et arutada mõisate ja kunsti tähenduste üle. Arutleme Eesti mõisakunsti fenomeni üle, teeme mõtterännaku selle kunagistesse hiilgeaegadesse ja räägime mõisatest kui kunsti missiooni kandjatest. Lähtume arusaamast, et mõisate taastamine tähendab tervikliku visuaalse keele loomist, kus kunstil on kandev roll, sest mõisad ise ongi kunstiteosed!

KAVA:
10.30 – 11.00 Kogunemine, registreerimine ja hommikukohv
11.00 – 11.15 Avasõnad, Malle Leisi näituse avamine ja konverentsi tutvustus
11.15 – 12.00 Kadi Polli „Kunstikogu mõisamajas“
12.00 – 12.45 Tiina Abel „Carl Timoleon von Neffi kunstikogud Piira ja Muuga mõisast“
12.45 – 13.30 Kaja Pae “Ruum ajas ja inimene ruumis”
13.30 – 14.30 Lõunapaus
14.30 – 15.15 Leonhard Lapin „Tänapäeva kunstivõimalusi mõisates“
15.15 – 16.00 Siim Raie „Uus olgu uus ja vana olgu vana“
16.00 – 16.20 KIWA ja Urmo Mets „Võimalikud majad“
16.30 Konverentsi lõpetamine, huvilistele ekskursioon Raikküla mõisas
Konverentsi lektoriteks on asjatundlikud ja pühendunud inimesed, kellega koos vaatame Eesti mõisakunsti minevikku ja olevikku ning püüame saada ettekujutust mõisate rollist kunstiväljal. Konverents on mõeldud ajaloolistest hoonetest huvituvatele inimestele, aga loomulikult ka kõikidele kunstnikele, kunstiteadlastele, sisearhitektidele, -kujundajatele ja kindlasti ka mõisahuvilistele. Sel aastal võtame fookusesse just kunsti võimalused mõisates ja ruumi mõtestamise arhitektuuri ning kunsti abil. Konverents toimub unikaalses ajaloolises saalis, kus külastajate kasutuses on Raikküla mõisa antiikmööblikollektsioon. Osalejad saavad näiteks võtta kohvitassi aastast 1763 pärinevast nõudekapist, istuda 19 sajandist pärineval biidermeier stiilis sohval ning nautida hetki ühes kunagises klassitsistlikus esindusmõisas! Samas saalis on ürituse ajal avatud ühe 1960/1970 aastate mõjukama kunstniku, Malle Leisi isiknäitus.
Sel aastal tunnustas Eesti Mõisate Ühendus Raikküla mõisa Parima Kultuurimõisa aunimetusega!
REGISTREERIMINE kuni 17. maini aadressil: ivo@raikkylamois.ee

Osalustasu 23 € sisaldab lisaks konverentsile ka kohvipausi, lõunasööki ja ettekandeid elektroonilisel kujul! Arve saadetakse e-postiga pärast registreerumist, selle tasumine tagab koha konverentsil!

Jooksvat infot ürituse kohta saab Facebookist:

https://www.facebook.com/events/1954536041435683/

Peatse kohtumiseni Raikkülas!

Karmel ja Ivo
Info telefonil 56 244 382
www.raikkylamois.ee

Mõisakunsti konverentsil OSALEVATE LEKTORITE TUTVUSTUS:

Kadi Polli – Eesti kunstiteadlane, Kumu Kunstimuuseumi direktor, kelle teadustöö põhisuundadeks on olnud Balti 18. ja 19. sajandi kujutav kunst ning valgustusaeg saksa keeleruumis. Lisaks on ta kureerinud mitmeid kunstinäituseid kaksikvendade von Kügelgenide, Albrecht Düreri jpm. teemadel.

Tiina Abel – Eesti kunstiteadlane, kes on töötanud Eesti Kunstimuuseumi teadurina ja Tallinna Ülikooli õppejõuna. Ta on viimaste aastakümnete jooksul kureerinud palju näituseid, näiteks Vene kunstist Baltimaade kogudes, aga ka kunstist ja fotograafiast Eesti 19. sajandi visuaalkultuuris jpm.

Kaja Pae – Eesti arhitekt ja füüsik, lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala ja Tartu Ülikooli füüsika eriala. Ta on tegelenud linnaehituse küsimustega praktikas ja teoorias, koostanud ja toimetanud linnaruumi käsitlevaid raamatuid, avaldanud arvukalt (linna)ruumi teemalisi artikleid ning kureerinud ruumiloomele keskenduvaid näitusi.

Leonhard Lapin – Eesti kunstnik ja arhitekt, keda peetakse sõjajärgse eesti kunsti üheks olulisemaks autoriks. Ta on olnud paljude ülikoolide külalisprofessoriks, Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Arhitektide Liidu liige. Rahvusvahelist tähelepanu on pälvinud tema graafika, ta on loonud installatsioone, maale, aga ka skulptuure ja linnaruumi sobituvaid taieseid ehk “arhitektoone”.

Siim Raie – Muinsuskaitseameti juht ja kultuurihuviline. Kunstikogujana on tema huviorbiidis nö. elav kunst ehk siis kaasaegsete autorite looming. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias muinsuskaitse ja konserveerimise magistriõppe ning jätkab õpinguid doktorantuuris. Uurimisteemadeks on mälestiste omanike motivatsioon ja identiteet.

Ülevaatlikku artiklit Mõisakunsti konverentsist saab lugeda siit: http://www.sirp.ee/s1-artiklid/c6-kunst/2014-08-07-14-40-06/