Haapsalu raamatukogus saab näha väljapanekut Poola suurkujust Józef Piłsudskist | Lääne Elu


Näitus, mis tutvustab Józef Piłsudskit. Foto: Liina Valdre

Haapsalu raamatukogus on avatud rändnäitus, mis tutvustab Poola 20. sajandi suurkuju Józef Piłsudskit.

Piłsudski (5.12.1867–12.05.1935) oli mitmeplaaniline isiksus – revolutsionäär, sotsialist, vabadusvõitleja, publitsist, poliitvang ning Poola Vabariigi taassünni järel ka riigipea ja sõjaväe ülemjuhataja.

Sõjaväelasena oli ta Poolale juhiks teel iseseisvusele, mis saavutati 1918. aastal ja kaks aastat hiljem juhtis ta riigi kaitsmist bolševistliku Venemaa agressiooni eest. Poliitikuna alustas Piłsudski kaasaegse demokraatliku vabariigi ülesehitamist. Samuti oli ta üks esimese maailmasõja järgse Euroopa rahu ja julgeoleku loojaid.

Piłsudski toetas tugevalt Eesti iseseisvuse ideed, nähes selles riigis liitlast Nõukogude Venemaa (ning järgnevalt NSVL) ja Saksamaa agressiivsuse vastu. Sel eesmärgil püüdsid Poola ja Eesti koos teiste regiooni riikidega luua Balti liitu, milleni siiski ei jõutud. Poola-Eesti koostöö arenes siiski väga hästi, hõlmates nii poliitikat kui diplomaatiat, majandust ja sõjandust. Teenete eest pälvis Piłsudski Eesti Vabaduse Risti I liigi 3. järgu ja III liigi 1. järgu.

Piłsudski on üks väljapaistvamaid isikuid Poola ajaloos ning üks kõige tuntumatest poolakatest kogu maailmas. Seim kuulutas tema teenete ja 150. sünniaastapäeva puhul 2017. aasta Józef Piłsudski aastaks.

Väljapaneku on korraldanud Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas tähistamaks Józef Piłsudski aastat. Näituse koostasid Józef Piłsudski muuseum Sulejόwekis ja Poola välisministeerium.

Haapsallu jõudis väljapanek Viljandi muuseumist.

Allikas: Haapsalu raamatukogus saab näha väljapanekut Poola suurkujust Józef Piłsudskist | Lääne Elu