Suri näitleja Lembit Ulfsak – Delfi Publik

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947–22.03.2017).
Lembit Ulfsak suri täna pärast pikka ja rasket haigust. 4. juulil 1947. aastal sündinud teatrimees astus lavakunstikateedrisse 1966. aastal ning lõpetas seal 1970. aastal IV lennu. Mehe lennukaaslasteks said kogu Eestis hinnatud näitlejad Ene Järvis, Marje Loorits, Malle Pärn, Tõnu Tepandi, Väino Uibo, Helene Vannari ja paljud teised.

1969. aastal alustas noor Lembit Ulfsak oma pikka karjääri Noorsooteatris, kuhu jäi 1978. aastani. Seejärel suundus Draamateatrisse, kuhu jäi esimesel korral 1985. aastani. Samal aastal töötas mees Tallinfilmis näitleja ja lavastajana, misjärel 1994. aastal naasis Draamateatrisse.

Ulfsak on inimeste mällu sööbinud oma paljude filmirollidega. Mehe nimele saab kirjutada silmapaistvad rollid filmidest “Ukuaru”, “Legend Ulenspiegelist”, “31. osakonna hukk”, “Kapten Granti otsinguil”, “Doktor Stockmann”, “Ma pole turist, ma elan siin”, “Tulivesi”, “Head käed”, “Röövlirahnu Martin”, “Mina olin siin”, “Punane elavhõbe”, “Rotilõks”, “Üksik saar”, “Mandariinid”.

Filmidele ja teatrietendustele lisaks on Lembit Ulfsak mänginud arvukates telelavastustes nagu näiteks “Mõmmi ja aabits”, “Tema majesteet komödiant”, “Vigased pruudid”, “Salmonid”, “V.E.R.I”, “Õnne 13”. Ka muusika oli Ulfsakile südamelähedane ning üheskoos kolleegide Juhan Viidingu ning Tõnis Rätsepaga lauldi ansamblis Amor Trio.

Lembit Ulfsakit on tunnustatud korduvalt näitlejapreemiaga (“Oliver ja Jennifer”, “Becket ehk Jumala au”, “Ljubov Jarovaja”, “Müügimehe surm”). 1989 nimetati ta ENSV teeneliseks kunstnikuks, 2006 määrati Lembit Ulfsakile Valgetähe IV klassi teenetemärk ja 2017 Valgetähe III klassi teenetemärk. 2012. aastal hääletati näitleja Eesti filmi sajandiauhinna (sajandi meestäht) vääriliseks.

2015. aastal sai Ulfsaki meisterlikku näitetööd tundma ka lai maailm, mil jaanuarikuus ilmnes, et mängufilm “Mandariinid” nomineeriti Oscarile. Lembit Ulfsaki kanda oli Ivo Felti linateoses üks pearolle.

Käesoleval aastal pälvis Ulfsak riikliku kultuuri elutööpreemia kui kõige väljapaistvam ja riigipiire ületavam Eesti näitleja.

Lembit Ulfsaki on pärjatud mitmel korral ja näitlejapreemiaga. 2006. aastal sai ta Valgetähe IV klassi teenetemärgi, 2017. aastal Valgetähe III klassi teenetemärgi. 2012. aastal aga nimetati Ulfsak Eesti Filmi sajandi meestäheks.

Allikas: Suri näitleja Lembit Ulfsak – Delfi Publik