Lahkus Viljar Ansko | Lääne Elu

20. detsembri õhtul lahkus ootamatu haiguse tagajärjel arst, karikaturist, luuletaja ja koduloolane Viljar Ansko.

Viljar Ansko sündis 17. mail 1948 Tartus, kuid suurema osa oma elust veetis ta Läänemaal Ristil, kuhu ta kogus ka märkmisväärse raamatukogu.

Ansko oli väga mitmekülgne mees, ta on olnud kaevur ja luuletaja, elektrik ja kirjastaja, karikaturist ja vaestearst, represseeritute eestkõneleja ja spordimees. „Ma ei tea ühtegi inimest, kel oleks nii laialivalguv elulugu kui minul,” ütles Viljar Ansko sel kevadel Lääne Elule antud intervjuus.

Laiemalt on Ansko tuntust kogunud karikaturistina. Tema karikatuurid on olnud väljas paljudel näitustel Eestis ja ka isikunäitustel Ristil, Haapsalus, Tartus, Kohtla-Järvel ja mitmel pool Tallinnas. 2008. aastal ilmus Anskolt karikatuurikogumik “Hippocratitis dolorosa”.

Karikatuuri kõrval oli Viljar Ansko jaoks olulisel kohal kirjandus. Oma kirjastuse “Anamneesia” kaudu on ta koostanud, toimetanud ja välja andnud üle 30 raamatu. Suurem osa raamatuid ja kindel osa Memento ajalehest on pühendatud represseeritute luulele. Ansko enda sulest on ilmunud kolm luulevalimikku ning ta on tõlkinud ka vene autorite luulet. Ta oli Eesti Ajakirjanike Liidu ja Eesti Kirjanduse Seltsi liige.

Anskot võis nimetada represseeritute eestkõnelejaks, sest seitse aastat toimetas ta ajalehte Memento ning tema idee oli püstitada Ristile raudteerööbastest mälestusmärk küüditatutele.

Viljar Ansko oli Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgi ja kodanikupäreva aumärgi kavaler.

Allikas: Lahkus Viljar Ansko | Lääne Elu