Vastupanuvõitluse päev

Date: 22. sept. 2017

Time: 12.30

Location: Kirbla, Läänemaa

Ajalugu

Reedel, 22. septembril tähistakse Kirblas vastupanuvõitluse päeva mälestushetkega Jüri Uluotsa kalmul ja sellele järgneva mäestusteenistuse ja koosviibimisega
Kell 12.30 kogunetakse Kirbla kirikuaias asuvale Jüri Uluotsa kalmule, kus kõneleb ajaloolane Mati Mandel. Seejärel algab Kirbla Püha Nikolause kirikus vastupanuvõitluse päeva kontsert–jumalateenistus, kus teenivad Lääne piiskop Tiit Salumäe ja koguduse õpetaja Illimar Toomet. Kontsertosas laulavad isamaalisi laule Ridala põhikooli laululapsed õpetaja Anne Pääsukese juhatusel. Mälestusteenistusel meenutatakse Otto Tiefi valituse tähtsust Eesti ajaloos ja räägitakse valitsusliikmete saatusest. Kirbla kirikus asub ka Kirbla kihelkonna Vabadussõja mälestustahvel, mis on veidi kahjustatud kuid säilinud originaal kujul.

Pärast mälestusteenistust jätkub Vastupanuvõitluse päeva tähistamine Kirbla rahvamajas, kus kõneleb Lihula vallavanem Varje Ojala-Toos, esinevad Hilja tamme juhendatavad Ridala põhikooli rahvatantsurühmad. Vastupanuvõitluse päeva lõpetab  ühine kohvilaud.

Vastupanuvõitluse päeva tähistatakse 22. septembril, sest sel päeval 1944. aastal kukutati Eesti vabariigi seaduslik, Otto Tiefi valitsus.

Vastupanuvõitluse päeva tähistatakse kümnendat aastat. Päeva eesmärk on tänada Eestile elanud eestlasi, kes ka võõrvõimu trotsides jäid kindlaks oma aadetele. See on päev, et  meenutada metsavendade, poliitvangide ja küüditatute  meelekindlust ning üldrahvalikku vastupanutahet.  Vastupanuvõitluse päeval on kohane meenutada, et just kirik oli keerulistel aegadel legaalne institutsioon, mis hoidis rahva lootust taaskord riiklikult vabaks saada.

Vastupanuvõitluse päeva Läänemaal korraldavad EELK Kirbla Püha Nikolause kogudus, Kaitseliidu Lääne malev, Eesti Endiste Metsavendade Liit, Eesti Vabadusvõitlejate Liit, Eesti Eruohvitseride Kogu, Läänemaa Memento, Lihula vald ja Eesti Vabadusvõitluse ja Vastupanuliikumise Mälestusliit.